Dzisiejsze Słowo Boże poucza nas o nawróceniu. W czytaniu ze Starego Testamentu widzimy znaną dobrze scenę: Mojżesz wyszedł na Górę Synaj, tam rozmawiał z Panem Bogiem i otrzymał Tablice Dekalogu. Nie było go czterdzieści dni i czterdzieści nocy. Ludzie, którzy obozowali na dole mieli powiedziane, że Mojżesz wróci. Nie uwierzyli jednak i pomyśleli, że Mojżesz zginął albo ich zostawił. Dlatego odlali sobie cielca ze złota i oddawali mu pokłon, dziękując już nie Panu Bogu, ale bożkowi za wyprowadzenie z niewoli egipskiej. Tymczasem Pan Bóg na górze rozmawiał z Mojżeszem i żalił się na tę postawę ludu. Chciał ich nawet ukarać, ale Mojżesz sam prosił Boga o miłosierdzie. Pan Bóg się zlitował, Mojżesz zszedł z góry, potłukł Tablice Dekalogu na posągu cielca. Zniszczył bożka, ale połamane zostały także Tablice. Tę scenę trzeba odczytywać symbolicznie. Góra Synaj oznacza tu niebo, a obozowisko Ludu Wybranego oznacza ziemię. Mojżesz jest w tej scenie typem Chrystusa, to znaczy jego postawa symbolizuje i zapowiada to, co miał zrobić Pan Jezus. Oto Bóg, który wyprowadził Izraelitów z niewoli obiecuje, że do nich przyjdzie. Nieobecność Boga (tak jak nieobecność Mojżesza) przeciąga się i ludzie przestają wierzyć w Jego obietnicę. Zły duch podsuwa im widzialnego bożka, któremu oddają cześć. Bóg Ojciec rozmawia z Bogiem Synem w Bogu Duchu Świętym i niejako „zastanawia się”, jak postąpić z ludźmi. Ta „rozmowa” odbywa się wewnątrz najgłębszej Tajemnicy Trójcy Świętej. W każdym razie Syn Boży sam wstawia się za Ludem. Schodzi z nieba jak Mojżesz zszedł z góry i wypowiada wojnę bożkowi, który jest ucieleśnieniem zła na świecie. Syn Boży – Odwieczne Słowo Boga – wciela się w człowieka. Staje się Słowem Bożym zapisanym na tablicach – Słowem Bożym zapisanym w materialnej osobie, w Ciele i Krwi Pana Jezusa. W czasie męki i śmierci Chrystusa dochodzi do starcia: bożek zła zostaje zniszczony, ale i Chrystus Pan ponosi śmierć – jest jak połamane Tablice Dekalogu. Jak wiemy, Mojżesz otrzymał potem nowe Tablice. Słowo Boże nie uległo zniszczeniu, złamany został tylko materiał, na którym było zapisane. Tak samo Chrystus nie zginął, choć Jego ciało i krew zostały po ludzku zniszczone, to jednak otrzymał On nowe ciało w momencie zmartwychwstania.

 

         Pan Jezus po to umarł i zmartwychwstał, żebyśmy my – grzesznicy – mieli szansę na nawrócenie. „Bóg nie chce śmierci grzesznika i nie cieszy się ze zguby żyjących. Wie On z czegośmy powstali, pamięta, że jesteśmy prochem”. Opowiada o tym przypowieść o zagubionej owcy i zagubionej monecie, jaką mamy w dzisiejszej Ewangelii. Kiedy jedna owca zagubi się pasterzowi, ten idzie za nią, aż ją znajdzie. Kiedy jedna moneta zagubi się kobiecie, ta przeszukuje cały dom, aż ją znajdzie. „Większa jest radość w niebie z grzesznika, który się nawraca niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia”.

Mamy na świecie wielu „sprawiedliwych”, którzy uważają, że nie potrzebują nawrócenia. Takim pozornie „sprawiedliwym” był Szaweł, kiedy jeszcze prześladował chrześcijan. Przecież on uważał wtedy, że postępuje właściwie. Mamy też na świecie wielu grzeszników, którzy pławią się w swoich grzechach a oskarżają pobożnych i wiernych o obłudę i faryzeizm. Ani jedni ani drudzy nie sprawiają radości w niebie. Radość panuje w niebie kiedy grzesznicy się nawracają. Innymi słowy, jeśli chcesz sprawić radość w niebie, to nie udawaj sprawiedliwego ani nie zatrzymuj się w swoich grzechach, tylko się nawracaj. Pan Bóg, który jest sędzią sprawiedliwym wynagradza za dobro i karze za zło. Ale złem nie są grzechy, tylko brak nawrócenia. Przynajmniej drobne grzechy będziemy popełniać zawsze, to nie jest nawet zależne od naszej woli, ale podjęcie nieustannego nawrócenia jest jak najbardziej od nas zależne. Co więcej nawet nie chodzi o to, żeby się nawrócić, ale o to, żeby się wciąż nawracać, praktycznie ciągle od nowa.

Wielka jest radość w niebie z grzesznika, który się nawraca – reszty dopełni Chrystus Dobry Pasterz, który idzie za swoją zagubioną owcą. Reszty dopełni Matka Boża – Kobieta, która ciągle szuka zagubionych monet.

logo

caritas

Liturgia na dziś

Copyright © 2024 Parafia Św. Józefa w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd