Parafia Św. Józefa w Sandomierzu
Świątynię budowali Franciszkanie - Reformaci, którzy przybyli do Sandomierza w r. 1672, gdzie rozpoczęli działalność duszpasterską za aprobatą biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebnickiego. Kościół konsekrował 24.10.1690 r. bp Stanisław Szembek, sufragan krakowski. Fundatorami byli: Aleksander Lubomirski, starosta sandomierski i wojewoda krakowski, Jan Kurdwanowski, sędzia grodzki, Piotr Opocki, kasztelan wiślicki i Marcin Dębicki, podkomorzy sandomierski.
Wielu również spośród szlachty, mieszczan i chłopów swoimi ofiarami przyczyniło się do zbudowania świątyni.Wzniesiony murowany kościół jest barokowy, orientowany, z prostokątnym prezbiterium, jedną również prostokątną nawą; prezbiterium dwuprzęsłowe, nawa trójprzęsłowa.Od strony południowej znajduje się trójskrzydłowy klasztor (dziś Dom Rekolekcyjny), a od zachodniej - dziedziniec otoczony murem z kapliczkami, w których były stacje drogi Krzyżowej.
Do świątyni dobudowano:
- - zakrystię 1864 r.
- - dzwonnicę 1995 r.
- - kaplicę św. Franciszka 1997 r.
- - kaplicę przedpogrzebową 1987 r.
W kościele znajduje się 7 ołtarzy barokowo-klasycystycznych, których nastawy są wycięte sylwetowo z desek i pomalowane iluzjonistycznie. W ołtarzach umieszczone są obrazy: w głównym Trójcy Świętej i duży rzeźbiony krucyfiks, w bocznych: Niepokalanej oraz świętych - Józefa, Franciszka z Asyżu, Antoniego, Piotra z Alkantary i Rocha, a ponad nimi małe obrazy świętych: Anny, Barbary, Klary, Magdaleny, Teresy Wielkiej i Sebastiana (wszystkie XIX wieczne). W 1863 r. Moskale zajęli klasztor, a zakonników usunęli. Od r. 1864 opiekę na kościołem przejęli wikariusze-rektorzy W r. 1934 bp Włodzimierz Jasiński przeniósł parafię z katedry do kościoła św. Józefa, której pierwszym proboszczem został ks. prałat Antoni Rewera, dziekan kapituły sandomierskiej. W roku 1942 ks. A. Rewera zostaje aresztowany przez Niemców i wywieziony do Oświęcimia, a następnie do Dachau, gdzie w tym samym roku, 1 października umiera. Ojciec Święty Jan Paweł II, 13 czerwca 1999 r. ogłosił Ks. Antoniego Rewerę Błogosławionym (w gronie 108 Męczenników II Wojny Światowej).
Proboszczowie parafii św. Józefa:
- Ks. Antonii Rewera
- Ks. Włodzimierz Młodożeniec
- Ks. Seweryn Krzysztofik (od roku 1946)
- Ks. Bogumił Polinceusz (od roku 1974)
- Ks. Zygmunt Niewadz (do maja 2010 r.)
- Ks. Bogdan Król (do sierpnia 2012 r.).
- Ks. Jerzy Dąbek (do grudnia 2022 r.)
Obecnie funkcję proboszcza sprawuje ks. Leszek Chamerski
Kościół jest podpiwniczony; w części zachodniej jest krypta Teresy Izabeli Morsztynówny (+ 1698 r.), a od strony wschodniej kaplica św. Antoniego z kryptą poświęconą Błogosławionemu Ks. Antoniemu Rewerze. Świątynię trzykrotnie niszczył pożar: w r. 1809 (spłonął dach i wyposażenie wnętrza), w r. 1944 (spłonął dach) i w r. 1987 (spłonęła kruchta północna). Wnętrze świątyni było kilkakrotnie przebudowywane i wyposażane w ołtarze i obrazy.