×

Błąd

Could not load feed: http://ekai.pl/rss/

berettaGianna (Joanna) Beretta Molla, urodziła się w Magenta (Mediolan) 4 października 1922 roku. W młodości zaczęła działać w Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszeniu św. Wincentego a Paulo. Po uzyskaniu dyplomu z medycyny i chirurgii na Uniwersytecie w Pavia w 1949 roku, otworzyła klinikę medyczną w Mesero (koło Magenta) w 1950 roku. Zrobiła specjalizację z pediatrii na Uniwersytecie w Mediolanie w 1952 roku. gdzie później kontynuowała swoją praktykę lekarską.

Równolegle z karierą zawodową aktwynie działała w Akcji Katolickiej. 24 września 1955 roku wzięła ślub z Piotrem Molla. W listopadzie 1956 roku urodziła syna Pierluigiego, w grudniu 1957 roku córkę Mariolinę a w lipcu 1959 roku córkę Laurę.

We wrześniu 1961 roku, pod koniec drugiego miesiąca ciąży, w jej macicy rozwinął się włókniak. Mimo medycznej konieczności przerwania ciąży, zdecydowała się donosić ją do końca. 21 kwietnia 1962 roku, urodziła się jej kolejna córka Gianna Emanuela. Pomimo wszystkich wysiłków i starań, by uratować obie, rankiem 28 kwietnia, pośród niewymownego bólu i po powtórzeniu wezwań „Jezu, kocham Cię. Jezu, kocham Cię” matka umarła. Miała 39 lat. Jej pogrzebowi towarzyszył głęboki smutek, wiara i modlitwa. Spoczywa na cmentarzu w Mesero (4 km od Magenty).

„Świadoma ofiara”, tego zwrotu użył papież Paweł VI określając czyn Gianny, wspominając ją w czasie modlitwy Anioł Pański w niedzielę 23 września 1973 roku, jako: „młodą matkę z diecezji Mediolańskiej, która by dać życie córce poświęciła swoje w świadomej ofierze”.

Papież Jan Paweł II beatyfikował Giannę 24 kwietnia 1994 roku, podczas światowego Roku Rodziny, a w szóstą niedzielę Wielkanocną, 16 maja 2004 roku, kanonizował. Na uroczystej Mszy św. byli obecni min. mąż Gianny i najmłodsza córka Gianna Emanuela.

Informacje ze strony Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Rzeszowie

W niedzielę 28 listopada 2004 r., w rozpoczęcie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej Ks. Biskup Andrzej Dzięga przekazał Księdzu proboszczowi relikwie Św. Gianny (Joanny) Beretta Molla. Uroczystego umieszczenia relikwi dokonał Ks. Biskup Marian Zimałek w Boże Narodzenie na Mszy Św. o godz. 12.30.

logo

caritas

Liturgia na dziś

Copyright © 2024 Parafia Św. Józefa w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
DMC Firewall is a Joomla Security extension!