W parafii obowiązuje czterostopniowy podział Liturgicznej Służby Ołtarza chłopców:

ch1KANDYDACI NA MINISTRANTÓW: to przeważnie uczniowie klas I, II i III szkoły podstawowej i starsi, którzy wyrażają chęć podjęcia służby przy ołtarzu. Poprzez uczęszczanie na cotygodniowe zbiórki dla kandydatów na ministrantów oraz częsty udział w nabożeństwach młodzi przygotowują się do uroczystego włączenia w grono ministrantów, które ma miejsce w czasie Mszy świętej.

MINISTRANCI MŁODSI: to uczniowie szkoły podstawowej, którzy zostali włączeni do Liturgicznej Służby Ołtarza. Poprzez udział w zbiórkach dla ministrantów oraz wykonywanie posług w czasie liturgii doskonalą znajomość znaczenia sprawowanych obrzędów i przyczyniają się do pobożnego i pięknego przeżywania nabożeństw.

MINISTRANCI STARSI: to uczniowie gimnazjum, szkoły średniej, studenci, którzy są wzorem dla ministrantów młodszych oraz kandydatów na ministrantów. Uczą swoim przykładem sumiennego wypełniania obowiązków związanych z przynależnością do Liturgicznej Służby Ołtarza.

Kandydaci na Ministrantów i Ministranci mają spotkania w piątki o godz. 16.00, natomiast Lektorzy w piątki o godz. 16.30. 

 

ANIMATORZY I SENIORZY: to uczniowie szkół średnich, studenci , młodzież pracująca oraz starsi panowie, którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem liturgii, dbają o harmonię w grupie, do której przynależą. W czasie nabożeństw podejmują posługi: lektora, kantora, komentatora i inne.

Liturgiczna Służba Ołtarza w ciągu tygodnia podejmuje dyżur podczas nabożeństw. Obecność jest punktowana zarówno punktami dodatnimi za obecność, jak i ujemnymi za zaniedbanie posługi. Ministranci i lektorzy stanowią najbardziej widoczną grupę w czasie ważnych mszy świętych, uroczystości oraz nabożeństw i procesji. Ich postawa jest żywym wzorem do naśladowania dla młodszych ministrantów.

 

W parafii obowiązuje czterostopniowy podział Liturgicznej Służby Ołtarza dziewcząt:

dz1KANDYDATKI NA SCHOLANKI: to przeważnie uczennice klas III szkoły podstawowej i starsze, które wyrażają chęć podjęcia służby w czasie liturgii poprzez śpiew. Uczestnictwo w cotygodniowych spotkaniach dla kandydatek na scholanki oraz częsty udział w nabożeństwach daje dziewczętom przygotowanie do podjęcia służby podczas nabożeństw. Uroczyste włączenie w grono scholanek ma miejsce w czasie Mszy świętej w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NM Panny.

SCHOLANKI MŁODSZE: to uczennice szkoły podstawowej, które zostały włączone do Liturgicznej Służby Ołtarza. Poprzez udział w spotkaniach dla scholanek oraz wykonywanie śpiewów w czasie liturgii doskonalą zdolności muzyczne i przyczyniają się do upiększenia sprawowanych nabożeństw.

Swoje spotkanie mają w każdą sobotę o 9.00 w Sali Błogosławionego ks. Antoniego Rewery.

SCHOLANKI STARSZE: to uczennice gimnazjum, szkoły średniej, które są wzorem dla scholanek młodszych oraz kandydatek na scholanki wypełniania obowiązków związanych z przynależnością do Liturgicznej Służby Ołtarza dziewcząt.

Spotykają się w każdy piątek po Mszy św. o godz. 18.30.

ANIMATORKI I SENIORKI: to uczennice szkół średnich, studentki oraz młodzież pracująca. Osoby te czuwają nad prawidłowym doborem śpiewów liturgicznych, dbają o harmonię w grupie, do której przynależą. W czasie nabożeństw prowadzą śpiew, przewodzą grupie.

logo

caritas

Liturgia na dziś

Copyright © 2024 Parafia Św. Józefa w Sandomierzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd